Fast prototyping oznacza szybkie tworzenie prototypów produktów lub usług, które pozwalają na wstępną weryfikację ich koncepcji. Dzięki rozwojowi wielu technologii możliwość stworzenia prototypu stała się obecnie tańsza, szybsza i dużo bardziej dostępna nawet dla osób nietechnicznych.
Szczególnie dwie z pośród dostępnych trendów i technologii mają bardzo pozytywny wpływ na usprawnienie tego procesu: druk 3D oraz no-code development, czyli rozwój i tworzenie oprogramowania bez konieczności znajomości kodowania.
No-code w startupach
Bez względu na to, czy startup jest związany z technologiami IT, finansami, biotechnologią czy inną dowolną dziedziną, istnieje spora szansa, że będzie musiał zmierzyć się z dwoma głównymi wyzwaniami: finansowaniem oraz zapleczem technologicznym. Aby pozyskać finansowanie przedsięwzięcia, przedsiębiorcy muszą wyjść z etapu koncepcji do etapu działającego prototypu - MVP (Minimum Viable Product). Jednak pozyskanie do współpracy osób technicznych, które odpowiadałyby za realizację prototypu, nie jest łatwe, szczególnie przy ograniczonych zasobach czasowych oraz finansowych.
Technologia pozwala osobom nietechnicznym (ze znajomością komputera na poziomie zaawansowanego Excela) na niskokosztowe stworzenie prototypów zawierających, wydawało by się, niedostępne i skomplikowane rozwiązania technologiczne, takie jak uczenie maszynowe, analiza obrazu, rozpoznawanie dźwięku, chatboty, IoT itp. Co ciekawe, nawet w przypadku, gdy każda z tych technologii jest stworzona przez niezależnych dostawców SaaS, mogą one współdziałać ze sobą, jeśli tylko oferują API.
Rozwiązaniami pozwalającymi na integrację tych wszystkich serwisów są m.in. Zapier, Make.com (Integromat), Parabola.io czy też programy RPA (Automation Anywhere, UiPath, Winautomation).
Możliwości API
Dzięki możliwościom, które zapewniają API różnych serwisów i rozwiązań czy technologii SaaS, np. rozpoznawania mowy, uczenia maszynowego czy komunikacji SMS, możemy je dowolnie implementować i integrować, w zależności które usługi dla naszego projektu są prostsze i szybsze do zastosowania oraz korzystniejsze finansowo.
Przykładowo możemy stworzyć automatyczny system sprawdzania statusu wykonania usługi dla danej firmy. Za pomocą pięciu rozwiązań:
- System rozpoznawania mowy (np. Google Speech to Text)
- Kalendarz elektroniczny (np. Google Calendar)
- System generowania mowy z tekstu (np. Google Text to Speech)
- Oprogramowanie do wykonywania połączeń i IVR (np. Twilio Studio)
- Oprogramowanie do integracji rozwiązania z systemem informatycznym (np. Make.com (poprzednio Integromat))